Suffolk

Thorpeness czyli ... Niedziela na wodzie

Thorpeness to mała "wakacyjna" wieś w angielskim hrabstwie Suffolk. Jej główną atrakcją jest przepiękne, rozległe jezioro z wieloma wysepkami, na którym aż roi się od łodzi i kajaków. Jezioro jest bardzo płytkie, więc pływanie po nim jest bezpieczne dla dorosłych i dzieci. Na każdej z wysepek czekają na nas ukryte atrakcje takie jak fort, legowisko smoka, krokodyl itd. To idealne miejsce np. na niedzielny wypoczynek na wodzie. Oczywiście oprócz pływania znajdziemy w Thorpeness także inne interesujące miejsca np. Country Club, zabytkowy wiatrak oraz słynny Dom w Chmurach w którym cena za jeden nocleg zaczyna się od £500 :)

The Suffolk Owl Sanctuary

The Suffolk Owl Sanctuary znajduje się na terenie Stonham Barns Leisure & Shopping Village w Stonham Aspal niedaleko od Stowmarket w angielskim hrabstwie Suffolk. Trudno sprecyzować czym jest to miejsce, to coś pomiędzy rezerwatem zwierząt a mini ZOO z atrakcjami. Oczywiście tematem przewodnim tego miejsca są SOWY (z ang. OWL) prawie z całego świata ... ale zobaczymy tu także orły, sokoły, jastrzębie, sępy, a nawet surykatki, fretki, króliki, wiewiórki itd.

Muzeum transportu w Ipswich

Ipswich Transport Museum to miejsce dla dużych i małych wielbicieli techniki i motoryzacji. Zobaczymy tu w doskonałym stanie stare dorożki, rowery, motory, tramwaje, piętrowe autobusy (typu double-decker), samochody osobowe, ciężarowe, samochody strażackie a nawet wózki widłowe i dźwigi ... czyli wszystko, czego tylko dusza motomaniaka zapragnie. Większość z tych lśniących pojazdów jest na bieżąco odnawiana i remontowana przez wolontariuszy. Niektóre zabytkowe autobusy wciąż dopuszczone są one do ruchu drogowego i zobaczyć można je czasem na ulicach miasta. Oczywiście obsługa muzeum transportu w Ipswich jest bardzo miła i bardzo pomocna.

Piknik przy Orwell Bridge

To miejsce znaleźliśmy przez przypadek, chcąc zrobić fajne zdjęcie Orwell Bridge koło Ipswich. Nie jest to typowa atrakcja turystyczna, choć na pewno warto tu przyjechać niezależnie od pory roku. Idealna miejscówka nie tylko na niedzielny relaks. Darmowy parking, przepiękny widok na most, łąka, na której można bez problemu urządzić piknik oraz świetny sklep "Suffolk Food Hall" z lokalną żywnością, oraz kawiarnią.

400-500 letnie domy w Lavenham

Lavenham to jedna z najlepiej zachowanych średniowiecznych wiosek w Wielkiej Brytanii, mieszcząca 320 budynków z drewniana rama, z których większość jest chronionych przez English Heritage. Średniowieczne Lavenham należało do 20 najbogatszych osad w Anglii, a zawdzięczało to głównie tutejszemu rynkowi gdzie handlowano wełną. Dawni mieszkańcy pozostawili po sobie wyjątkową spuściznę w postaci oszałamiających drewnianych domów, które zbudowali kupcy, by pochwalić się swoim bogactwem. Dzisiaj to kwitnąca wioska, w której znajdziemy galerie sztuki, restauracje i hotele, mnóstwo kawiarni i pubów oraz wiele ciekawych budynków do odwiedzenia.

Zamek w Framlingham

Framlingham to małe, angielskie miasteczko w hrabstwie Suffolk. Jego największą atrakcją turystyczną są górujące nad miasteczkiem imponujące ruiny zamku. To, co dziś nazywamy w tym przypadku zamkiem, to obecnie tylko olbrzymie mury obronne wraz z 13 wieżami oraz przylegający do nich budynek, w którym znajduje się małe muzeum, oraz kawiarnia. Super atrakcją nie tylko dla najmłodszych, jest spacer po murach zamku oraz roztaczające się z nich przepiękne widoki na okoliczne pola i łąki.

Ciekawostka: To właśnie tu, Mary Tudor otrzymała wiadomość, że została ogłoszona królowa Anglii.

 

Reklama