Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na autostradach

Dodane przez Tom - czw., 02/10/2022 - 12:05

Dwa tygodnie temu wróciliśmy z podróży samochodem przez Europę. Przejechaliśmy m.in. przez Francję, Belgię, Holandię, Niemcy i Polskę. Niestety, obecnie jazda po autostradach ( …nawet po niemieckich Autobahn) niewiele ma wspólnego z szybkim i bezpiecznym podróżowaniem.
Po paru godzinach spędzonych za kierownicą odniosłem wrażenie, iż na głównych drogach europejskich rządzą teraz samochody ciężarowe!!? Z moich obserwacji wynika, że stosunek pojazdów ciężarowych od osobowych na autostradach to jakieś 70% do 30 z przewagą dla ciężarówek!!! To były całe sznury TIR-ów pędzących przez całą Europę z zawrotną prędkością ok. 90 km/h.

Oczywiście wszyscy kierowcy na długich trasach używają tempomatów (cruse control), co gwarantuje im przewidywalne, niskie spalanie. Pomimo ustawionych 90 km/h w zależności od ładunku ciężarówka taka jedzie czasem o 1 do 5 km wolniej lub szybciej. No i tu zaczyna się jazda … Jedna ciężarówka dogania drugą i zaczynają się wyprzedzać (bardzo często, nawet nie sygnalizując tego manewru kierunkowskazem) z różnicą prędkości ok. 1 km/h !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Taki manewr wyprzedzania trwa najczęściej dwie do pięciu minut (… a czasem i dłużej) blokując dwa pasy na autostradzie. Jeden drugiemu nie odpuści, nikt nie zwalnia :-(
I jak tu myśleć o normalnej podróży osobówką? Gdy co chwile drogę zajeżdża ci czterdziestotonowa ciężarówka…

Przy autostradach w Holandii oraz w Niemczech spotykaliśmy znaki zakazu wyprzedzania dla ciężarówek obowiązujące w godzinach dziennych np. od 8 do 20 tej. I co? I NIC! Większość kierowców ciężarówek (niestety głównie z Polski i Litwy) ignorowało zakaz i wyprzedzało się nawet w takich miejscach … Rozumiem tych kierowców, obowiązuje ich ograniczony tachografem dzień pracy i że się śpieszą, … ale to jest naprawdę mega niebezpieczne!
 

Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe
Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężaroweDlatego, po tych ostatnich dwóch tygodniach za kierownicą, jestem za wprowadzeniem całkowitego ZAKAZU WYPRZEDZANIA dla pojazdów ciężarowych na wszystkich autostradach! Czy i Wy też macie podobne odczucia?

Czy i was irytuje widok Tira, który wyprzedza Tira nawet przez parę minut... blokując innym drogę?
[pierwsza publikacja pon., 07/09/2018]

Anonim (niezweryfikowany)

czw., 02/10/2022 - 13:39

"Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, podlega karze grzywny albo karze nagany"

... a tymczasem ciężarówki ścigają się całkowicie bezkarnie łeb w łeb trzema pasami a sznur osobówek ciągnie się za nimi kilometrami.

Dlatego ktoś wkońcu powinien wprowadzić przepis: Jeżeli jedziesz ciężarówką trzecim pasem to AUTOMATYCZNIE tracisz prawo jazdy!. Tyle i tylko tyle, wystarczy, by zlikwidować tę patologię na drogach i ułatwić życie innym niezawodowym kierowcom.

Anonim (niezweryfikowany)

pt., 02/11/2022 - 12:30

Kolego sympatyczny. Zrób prawo jazdy kat C a może nawet postarasz się to i E zrobisz i wsiadz za kierownicę Trucka. Szybko zmienisz zdanie i spojrzenie na ten temat. A dla Was kurdupli na drodze najlepiej żeby ciężarówek w ogóle nie było, a bułeczki świeże w Lidlu z rana, które kupujesz będą tam same z nieba spadały.

Anonim (niezweryfikowany)

pt., 02/11/2022 - 14:05

No tak ...

Oczywiście, wszyscy kierowcy ciężarówek ( np. wiozący mrożone bułki do Lidla) są jak karetki wiozące organy do przeszczepu! To dlatego zmieniają pasy bez kierunkowskazów i wyprzedzają na autostradach trzecim pasem!???

Dlaczego nie przyznacie, że stała prędkość utrzymywana na tempomacie to oszczędności które można sprzedać rodzinie i znajomym.

Cała reszta argumentów, to tzw. pieprzenie o Chopinie...

Dlatego, jak poprzednicy jestem ZA takim zakazem.

Anonim (niezweryfikowany)

sob., 02/12/2022 - 08:32

- Co robi kierowca tira wyprzedzajac innego tira?
- Wqur... innych kierowców!

Pozdrawiam i szerokości życzę!

PS. Ciekawe, że żaden zawodowy nie odniósł się do argumentu "oszczędności".

Mario Trucker (niezweryfikowany)

śr., 10/12/2022 - 17:41

Dodane przez Anonim (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Jestem kierowcą zawodowym i odniosę się do tego.Co do zakazu wyprzedzania.
Uważam że jak najbardziej są potrzebne w takiej formie w jakiej są bo sam też jeżdżę tzw. Piździkiem generalnie rozumiem że jak się panowie wyprzedzają o 1km/h to jest strasznie irytujące niestety kierowcy zapomnieli o takim prawie jak umożliwianie manewru wyprzedzania ponieważ za jego niestosowanie czyli utrudnianie jest kara owszem dało by się to zrobić inaczej np. Obniżyć prędkość o 2km/h na tempomacie i już się o wiele szybciej jen manewr wykonuje. Co do tych oszczędności prawda jest taka że owszem tempomat bardzo wiele daje utrzymanie stałej prędkości jest od nas wymagane i są to bardzo duże oszczędności na paliwie rozumiem też swoich „kolegów” że się ganiają bo tachograf goni bo sztywne godziny załadunku czy rozładunku bo jak skończy wcześniej to miejsce parkingowe znajdzie i nie musi spać na wylocie przy autostradzie jednak najważniejsze jest dla większości kiedy w piątek czy sobotę chcą po prostu zjechać do domu bo jak się nie wyrobią w czasie to może im się to nie udać ale większości nie wszystkich to jest wina dyspozytorów zwłaszcza z Polski i Litwy ponieważ tak sztywno ustawiają nam pracę że mimo że teoretycznie mamy czas na dojazd to nie jest uwzględniony czas na korek czy objazd czy zwykła obsówka na miejscu zlecenia i ciężko z tym coś zrobić bo też w większości płacą im od frachtu i chcą się nachapać co jest zrozumiałe a kierowcy nie potrafią powiedzieć nie bo zaraz mają kłody pod nogami i albo się zwolnią albo ich zwolnią bo szef chce hajsu a nie wygody i spokoju kierowcy a i na koniec nie uważamy się za „bogów kierownicy” taką mamy pracę i chcemy ją wykonywać.Jeśli widzisz debila co się gania na drodze odpuść są to ludzie w „starej mentalności” jeśli go zobaczysz będzie to starszy człowiek gdy widzisz młodszego kierowcę zawodowego zobaczysz że jedzie normalnie i respektuje przepisy sam do nich należę jak mam być szczery to mi jest na rękę że jest zakaz bo nie muszę się śpieszyć i mogę powiedzieć że nie mogłem wyprzedzić przez dłuższy czas i mogę jechać spokojnie

Anonim (niezweryfikowany)

pon., 09/19/2022 - 12:38

Na drogę ekspresową A14 pomiędzy Ipswich a Newmarket. To tu prawie każdego tygodnia jest jakiś wypadek z udziałem TIR-a. Dlaczego? A no, koledzy kierowcy ciężarówek wożą tu każdego dnia setki kontenerów z portu w Felixstowe i oczywiście jeżdżą na tempomatach. Co dwie minuty wszystkie pasy zablokowane przez nich. Przyśpieszanie i hamowanie na wyprzedzającym TIR-rze. Wiem, że wśród nich jest także wielu polaków tam pracujących. Brak słów! Osiwieć z nimi można w drodze do mojej pracy.

Emigrant (niezweryfikowany)

czw., 10/13/2022 - 03:44

Taki zakaz powinien obowiązywać na wszystkich drogach jedno i dwupasmowych! Na trzypasmówkach niech się ciężarówki ścigają byle nie zagrażali innym. Serio to co się ostatnio wyprawia na drogach z udziałem ciężarówek wola p pomstę do ..no właśnie gdzie?

Anonim (niezweryfikowany)

śr., 03/22/2023 - 08:28

Zapraszam Panie mądry kierowco osobówki, do przejechania się samochodem ciężarowym choć raz i wtedy komentować zachowania kierowców zawodowych. Kiedy ma pan prace do zrobienia a nagle pojawia się inny uczestnik ruchy drogowego i jedzie 60 km/h blokując ruch ciekawe czy będziesz za nim jechać czy tez wyprzedzisz takowego. Nie pozdrawiam i jestem za tym ŻEBY KAŻDY KOMENTUJĄCY ZANIM COKOLWIEK SKOMENTUJE PRZEKONAŁ SIĘ NA WŁASNEJ SKÓRZE W DANYM TEMACIE

Anonim (niezweryfikowany)

czw., 03/23/2023 - 20:34

Dodane przez Anonim (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Rozumiem, że samodzielne zrozumienie powyższych komentarzy może być trudne, ale ... Może przypomnę:

Jak najbardziej ciężarówki mogą się wyprzedzać. Ważne jest, aby ciężarówki robiły to bezpiecznie i były świadome swojego otoczenia. Kierujący nimi powinni upewnić się, że jest wystarczająco dużo miejsca do bezpiecznego wyprzedzania i że nie ma za nimi nadjeżdżających pojazdów !!! Powinni również zasygnalizować swoje zamiary innym kierowcom (tak właśnie do tego m.in. służą kierunkowskazy) i być przygotowanym na zwolnienie w razie potrzeby!

Anonim (niezweryfikowany)

ndz., 07/09/2023 - 01:40

Byliśmy na krótkim urlopie w PL, przejechaliśmy z Warszawy do Poznania ekspresową eską oraz a2-jką. Rewelacja, zero stresu na ekspresówce czy autostradzie. Ciężarówki jada tylko jednym pasem jedna za drugą, a osobówki swobodnie śmigają lewym pasem. Nowe przepisy ostudziły wyścigowe zapędy tirowców. Nic tylko chwalić!

Jeszcze drobny Off-topic ... Niestety, po komfortowej szybkiej jeździe wjechaliśmy do miasta a tam nowy horror! Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem (z wyjątkiem tramwaju). Nawet nie wiecie, ile się strachu najedliśmy, gdy co chwilę ktoś nam wchodził bezmyślnie pod koła. Teraz ludzie chodża jak zombie, wcale nie zwracają uwagi, na nadjeżdżajcie samochody, po prostu wymuszają przejście. Masakra jakaś!

Anonim (niezweryfikowany)

czw., 02/22/2024 - 16:55

Panowie kierowcy ciezarówek, czy wy przed pracą zostawiacie wasze mózgi w domach? Wiecie jak to jest jechac osobówka za wyprzedzającymi się ciezarówkami w deszczu? Przecież to powinno być ścigane z urzędu, bo jesteście potencjalnymi mordercami!

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.

Ograniczony HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki