Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na autostradach

Dodane przez Tom - czw., 02/10/2022 - 12:05

Dwa tygodnie temu wróciliśmy z podróży samochodem przez Europę. Przejechaliśmy m.in. przez Francję, Belgię, Holandię, Niemcy i Polskę. Niestety, obecnie jazda po autostradach ( …nawet po niemieckich Autobahn) niewiele ma wspólnego z szybkim i bezpiecznym podróżowaniem.
Po paru godzinach spędzonych za kierownicą odniosłem wrażenie, iż na głównych drogach europejskich rządzą teraz samochody ciężarowe!!? Z moich obserwacji wynika, że stosunek pojazdów ciężarowych od osobowych na autostradach to jakieś 70% do 30 z przewagą dla ciężarówek!!! To były całe sznury TIR-ów pędzących przez całą Europę z zawrotną prędkością ok. 90 km/h.

Oczywiście wszyscy kierowcy na długich trasach używają tempomatów (cruse control), co gwarantuje im przewidywalne, niskie spalanie. Pomimo ustawionych 90 km/h w zależności od ładunku ciężarówka taka jedzie czasem o 1 do 5 km wolniej lub szybciej. No i tu zaczyna się jazda … Jedna ciężarówka dogania drugą i zaczynają się wyprzedzać (bardzo często, nawet nie sygnalizując tego manewru kierunkowskazem) z różnicą prędkości ok. 1 km/h !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Taki manewr wyprzedzania trwa najczęściej dwie do pięciu minut (… a czasem i dłużej) blokując dwa pasy na autostradzie. Jeden drugiemu nie odpuści, nikt nie zwalnia :-(
I jak tu myśleć o normalnej podróży osobówką? Gdy co chwile drogę zajeżdża ci czterdziestotonowa ciężarówka…

Przy autostradach w Holandii oraz w Niemczech spotykaliśmy znaki zakazu wyprzedzania dla ciężarówek obowiązujące w godzinach dziennych np. od 8 do 20 tej. I co? I NIC! Większość kierowców ciężarówek (niestety głównie z Polski i Litwy) ignorowało zakaz i wyprzedzało się nawet w takich miejscach … Rozumiem tych kierowców, obowiązuje ich ograniczony tachografem dzień pracy i że się śpieszą, … ale to jest naprawdę mega niebezpieczne!
 

Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe
Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężaroweDlatego, po tych ostatnich dwóch tygodniach za kierownicą, jestem za wprowadzeniem całkowitego ZAKAZU WYPRZEDZANIA dla pojazdów ciężarowych na wszystkich autostradach! Czy i Wy też macie podobne odczucia?

Czy i was irytuje widok Tira, który wyprzedza Tira nawet przez parę minut... blokując innym drogę?
[pierwsza publikacja pon., 07/09/2018]

Anonim (niezweryfikowany)

czw., 02/10/2022 - 13:39

"Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, podlega karze grzywny albo karze nagany"

... a tymczasem ciężarówki ścigają się całkowicie bezkarnie łeb w łeb trzema pasami a sznur osobówek ciągnie się za nimi kilometrami.

Dlatego ktoś wkońcu powinien wprowadzić przepis: Jeżeli jedziesz ciężarówką trzecim pasem to AUTOMATYCZNIE tracisz prawo jazdy!. Tyle i tylko tyle, wystarczy, by zlikwidować tę patologię na drogach i ułatwić życie innym niezawodowym kierowcom.

Anonim (niezweryfikowany)

pt., 02/11/2022 - 12:30

Kolego sympatyczny. Zrób prawo jazdy kat C a może nawet postarasz się to i E zrobisz i wsiadz za kierownicę Trucka. Szybko zmienisz zdanie i spojrzenie na ten temat. A dla Was kurdupli na drodze najlepiej żeby ciężarówek w ogóle nie było, a bułeczki świeże w Lidlu z rana, które kupujesz będą tam same z nieba spadały.

Anonim (niezweryfikowany)

pt., 02/11/2022 - 14:05

No tak ...

Oczywiście, wszyscy kierowcy ciężarówek ( np. wiozący mrożone bułki do Lidla) są jak karetki wiozące organy do przeszczepu! To dlatego zmieniają pasy bez kierunkowskazów i wyprzedzają na autostradach trzecim pasem!???

Dlaczego nie przyznacie, że stała prędkość utrzymywana na tempomacie to oszczędności które można sprzedać rodzinie i znajomym.

Cała reszta argumentów, to tzw. pieprzenie o Chopinie...

Dlatego, jak poprzednicy jestem ZA takim zakazem.

Anonim (niezweryfikowany)

sob., 02/12/2022 - 08:32

- Co robi kierowca tira wyprzedzajac innego tira?
- Wqur... innych kierowców!

Pozdrawiam i szerokości życzę!

PS. Ciekawe, że żaden zawodowy nie odniósł się do argumentu "oszczędności".

Anonim (niezweryfikowany)

pon., 09/19/2022 - 12:38

Na drogę ekspresową A14 pomiędzy Ipswich a Newmarket. To tu prawie każdego tygodnia jest jakiś wypadek z udziałem TIR-a. Dlaczego? A no, koledzy kierowcy ciężarówek wożą tu każdego dnia setki kontenerów z portu w Felixstowe i oczywiście jeżdżą na tempomatach. Co dwie minuty wszystkie pasy zablokowane przez nich. Przyśpieszanie i hamowanie na wyprzedzającym TIR-rze. Wiem, że wśród nich jest także wielu polaków tam pracujących. Brak słów! Osiwieć z nimi można w drodze do mojej pracy.

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.

Ograniczony HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki