Zwiedzanie Lizbony — Praktyczne wskazówki

Dodane przez Admin - pon., 03/13/2023 - 06:55
Fora
Lizbona

 

Lizbona co warto wiedzieć ? Oto kilka naszych praktycznych wskazówek dotyczących zwiedzania Lizbony: 

Lizbona — transport z lotniska do centrum miasta  

Żadne aerobusy, taksówki czy ubery (no chyba ze większa grupa z bagażami) ... Jak dla mnie, najlepszym środkiem do podróżowania po Lizbonie jest METRO ! Bezpośrednio przy Terminalu 1 znajduje się stacja metra linii czerwonej ... Cena biletu 1,5 euro, możemy wysiąść na stacji Saldanha lub na stacji Alameda przesiąść się w linię zieloną i wysiąść na stacji Baixa-Chiado.

Metro w Lizbonie | Mapa połaczeń

 

Na każdej stacji metra są automaty biletowe, w których kupimy jednorazowy bilet lub ... Co moim zdaniem jest lepszym pomysłem, bilet całodobowy za 6,5 euro, który pozwala nam na całodzienne korzystanie z metra, tramwajów, elevadores (funiculars) itd.

 

Lizbona Metro

 

Przejażdżka kultowym tramwajem nr 28

Skoro wspomniałem już o tramwajach, to będąc w centrum, na pewno rzucą się wam w oczy kolorowe "drewniane" tramwaje, które pochodzą z lat 30 tych dwudziestego wieku. Najpopularniejszą linią tramwajową jest linia E28, którą dojechać można z centrum na wzgórze zamkowe. 

Lizbona - Tramwaj linii 28

 

Niestety, tramwaje na tej linii są przeważnie zatłoczone (często grasują tam też kieszonkowcy) oraz bardzo często stoją w korkach. Dlatego, jeśli naprawdę chcesz skorzystać z tej przejażdżki, wybierz się na nią wcześnie rano! Warto także pamiętać, że do portugalskiego tramwaju zawsze wsiadamy pierwszymi drzwiami, a wysiadamy ostatnimi.

 

Spacer po Lizbonie

Brukowane chodniki Lizbony (calçada portuguesa) są piękną i unikalną cechą miasta. Wykonane są one z małych, misternie ułożonych kamiennych kostek. Niestety, wystarczy nawet odrobina deszczu, by chodniki te zrobiły się śliskie, a chodzenie po nich w szpilkach lub innym niewygodnym obuwiu może stać się naprawdę niebezpieczne.

Brukowane chodniki w Lizbonie

Jeśli odwiedzasz Lizbonę, koniecznie włóż wygodne buty i zachowaj szczególną ostrożność (bo skręcenia i zwichnięcia kostek u turystów są tu na porządku dziennym). Jeśli będziesz ostrożny, chodzenie po nich może być przyjemnością.

 

Kolejki do atrakcji   

Lizbona jest miastem turystycznym, dlatego ważne jest, aby mieć świadomość, że do popularnych atrakcji, takich jak Zamek św. Jerzego i Klasztor Hieronimitów, mogą być długie kolejki. Jeśli to możliwe, spróbuj odwiedzić te atrakcje poza godzinami szczytu lub kup bilety online z wyprzedzeniem!

Kolejki do atrakcji turystycznych

 

Rozkoszuj się lokalnym jedzeniem

Lizbona słynie z pysznego jedzenia. Koniecznie spróbuj słynnych wypieków w mieście, takich jak Pastéis de Nata i churros (I to niekoniecznie, w słynnych miejscach jak Pastéis de Belém ... Wszędzie jest świeżo i jest pysznie) ...

Pastéis

 

Wygenerowane p… (niezweryfikowany)

sob., 04/01/2023 - 14:45

Do Lizbony można dostać się samolotem z kilku polskich miast, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Lot trwa około 4 godzin i kosztuje od 200 do 700 zł w obie strony, w zależności od sezonu i linii lotniczej. Najtaniej latają Ryanair i Wizzair, ale warto sprawdzić też oferty regularnych przewoźników, takich jak LOT czy TAP Portugal.

Lotnisko w Lizbonie znajduje się około 6 km od centrum miasta i można się stamtąd dostać metrem, autobusem lub taksówką. Najwygodniej jest skorzystać z czerwonej linii metra, która jedzie do stacji Sao Sebastian, gdzie można przesiąść się na inną linię. Bilet kosztuje 1,95 euro (w tym 0,50 euro za kartę wielokrotnego użytku) i można go kupić w automacie przed wejściem na peron. Metro kursuje od 6:00 do 1:00.

Autobusy do centrum Lizbony odjeżdżają z obu terminali lotniska i kosztują tyle samo co metro. Można też kupić bilet u kierowcy za 2 euro. Autobusy kursują co kilkanaście minut i jadą około 45 minut. Nocą można skorzystać z autobusu nr 208.

Taksówka z lotniska do centrum Lizbony kosztuje około 15-20 euro i jest dobrym rozwiązaniem dla większej grupy osób lub jeśli masz dużo bagażu. Uważaj jednak na naciągaczy i zawsze żądaj włączenia licznika.

Anonim (niezweryfikowany)

czw., 04/06/2023 - 23:10

Jadąc do Lizbony na parę dni, warto jest kupić kartę turystyczną "Lisboa Card" - https://www.visitlisboa.com/en/p/lisboa-card Karta ta upoważnia, do darmowych wejść do muzeów, darmowych przejazdów komunikacją miejską (a nawet pociągiem do Sintry, Cascais i Setúbal) oraz 10% do 50% zniżki na lokalne usługi i atrakcje kulturalne i turystyczne.

Tomaszek (niezweryfikowany)

czw., 04/13/2023 - 10:03

Nie trzeba iść do Pastéis de Belém by zjeść coś pysznego, bo wszędzie jest słodko i pysznie! Lizbona to idealne miasto dla łasuchów takich jak ja ;)

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.

Ograniczony HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki