Atrakcja turystyczna

Porthcurno

Porthcurno to piękna, kornwalijska wieś, która znajduje się ok. 10 kilometrów od Penzance oraz niecałe pięć kilometrów od Land's End. To jedno z najciekawszych miejsc w Kornwalii, znajdują się tu aż trzy atrakcje turystyczne.

Główną atrakcją jest przepiękna, piaszczysta plaża nad oceanem (prawdopodobnie jedna z najpiękniejszych na świecie), nad którą znajduje się słynny amfiteatr na skale "Minack Theatre". Amfiteatr ten wymyśliła, sfinansowała, a także w dużej mierze własnoręcznie zbudowała w latach trzydziestych dwudziestego wieku znana aktorka Rowena Cade.

The Royal Mint - Królewska Mennica

Królewska Mennica "The Royal Mint" to jedna z najstarszych mennic europejskich i mieści się od przeszło 40 lat w małym walijskim miasteczku Llantrisant (około 14 mil od Cardiff). To właśnie tu bite są znajdujące się obecnie w obiegu funty, a także popularne na całym świecie monety i sztabki bulionowe z metali szlachetnych oraz monety kolekcjonerskie.

Mennica to nic innego jak wytwórnia monet, medali i oficjalnych pieczęci rządowych i podległa władzom państwowym ... Takie miejsca jednoznacznie kojarzą się nam z tajemnicą, zabezpieczeniami, strażnikami ...

I mało kto wie, że można je zwiedzać :)

Verulamium – Rzymskie miasto w Anglii


Verulamium to nazwa dawnego rzymskiego miasta, które znajdowało się kiedyś na obszarze obecnego miasta St Albans w hrabstwie Hertfordshire w Anglii (Wielka Brytania). Miasto położone było nad rzeką Ver i było największym obok Londinium (obecnie Londyn) ośrodkiem rzymskim w Brytanii i od ok. 60 r. n.e. było stolicą (municipium) rzymskiej Brytanii.

Zamek w Warwick

Warwick — średniowieczny zamek (wybudowany w 1068 roku) nad rzeką Avon.

Zwiedzanie zamku to minimum 2-3 godziny spacer, podczas którego zobaczymy: w podziemiach średniowieczne warsztaty, stajnie ... Na pietrach prawdziwie królewskie, luksusowe komnaty, pokoje wraz z wyposażeniem z danej epoki. W ogrodach rycerskie turnieje i pokazy lotów ptaków drapieżnych. A to nie wszystko ...

400-500 letnie domy w Lavenham

Lavenham to jedna z najlepiej zachowanych średniowiecznych wiosek w Wielkiej Brytanii, mieszcząca 320 budynków z drewniana ramą, z których większość jest chronionych przez English Heritage. Średniowieczne Lavenham należało do 20 najbogatszych osad w Anglii, a zawdzięczało to głównie tutejszemu rynkowi gdzie handlowano wełną. Dawni mieszkańcy pozostawili po sobie wyjątkową spuściznę w postaci oszałamiających drewnianych domów, które zbudowali kupcy, by pochwalić się swoim bogactwem.

Dzisiaj to kwitnąca wioska, w której znajdziemy galerie sztuki, restauracje i hotele, mnóstwo kawiarni i pubów oraz wiele ciekawych budynków do odwiedzenia.

Monolity w Stonehenge

Miejsce owiane tajemnicą i nutką magi? Tak naprawdę nikt nie wie, czym był ten olbrzymi kamienny krąg w Stonehenge. Być może krąg był świątynią, w której druidzi odprawiali rytualne obrzędy, być może obserwatorium astronomicznym... kto to wie? Kamienie, z których został zbudowany ważą po 26 ton od sztuki, ściągnięto je tu z południowej Walii... i postawiono je prawie 2600 lat przed nasza erą!? Obecny wygląd Stonehenge jest wynikiem prac renowacyjnych i rekonstrukcyjnych wykonanych w 1954 roku. Zła wiadomość jest także taka, że niestety nie można dotknąć monolitów w Stonehenge. Oglądamy je ze specjalnych ścieżek przy których przez cały dzień stoi ochrona.

Bilet wstępu na teren kosztuje około 20 £ w tej cenie mamy: darmowy parking, darmowe toalety, audioguide, darmowy autobus wiozący nas do „kamieni”, zwiedzanie małego muzeum z artefaktami znalezionymi w tym miejscu, restaurację oraz bardzo drogi sklepik z pamiątkami.

Ogród botaniczny Eden Project

Eden Project to ogród botaniczny stworzony w wyeksploatowanym wyrobisku kaolinu i jest on jedną z największych atrakcji turystycznych w Kornwalii. Na terenie tego ogrodu znajdziemy dwa ogromne biomy mieszczące wspaniały tropikalny las deszczowy oraz rośliność śródziemnomorską. Eden project to miejsce, w którym każdy znajdzie cos ciekawego! Miłośnicy ogrodnictwa oraz botanicy będą w prawdziwym raju niezliczona ilość roślin egzotycznych z najdalszych zakątków świata Afryka, Azja, Ameryka Poludniowa, basen Morza Śródziemnego, kwiaty, wodospady, palmy sprawiają, że to miejsce jest bardzo wyjątkowe. Na ternie tego obiektu znajdują się naprawdę wspaniale ogrody ilość kolorów i zapachów może przyprawić nas o zawrót głowy. Kakao, wanilia, kawa, oliwki, gałka muszkatołowa to produkty znane nam z codziennego życia tu zobaczymy na wlasne oczy jak sie je uprawia.

Trójkolorowe klify w Hunstanton

Kolorowe klify w Hunstanton w angielskim hrabstwie Norfolk, idealne miejsce na weekendową wycieczkę lub letnie leżakowanie. Zielień roślin na górze, biały wapień i na dole "rudy" piaskowiec... Czyż nie jest to piękne i ekscytujące?

Podczas odplywu, ponizej klifów w Hunstanton zobaczyć można resztki wraku trawlera parowego „Sheraton”, który w 1947 roku osiadł na tutejszej mieliźnie. To, co dziś po nim pozostalo to okolo 15 metrów metalowego, podwójnego dna wraz z kamienno-betonowym balastem ...

Hunstanton to nie tylko klify, to także stara latarnia morska, ruiny kapliczki, piękna kapielowa plaża w centrum miasteczka, z której np. można wybrać sie pływającą amfibią na przybrzezna wycieczke lub ogladanie fok.