Bunkier w Kelvedon Hatch

The Secret Nuclear Bunker w Kelvedon Hatch w angielskim hrabstwie Essex, to duży, trzypoziomowy podziemny bunkier utrzymywany podczas zimnej wojny jako potencjalna siedziba władz regionalnych. Zbudowany w latach 1952-53 jako stacja obrony powietrznej w ramach projektu obrony przeciwlotniczej RAF ROTOR i miał zapewnić dowództwo i kontrolę nad londyńskim sektorem myśliwców. W przypadku ataku nuklearnego załoga tego bunkra miałyby za zadanie zorganizować przetrwanie ludności i kontynuować działania rządu. W latach sześćdziesiątych do wczesnych lat dziewięćdziesiątych rząd brytyjski ( a konkretnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) utrzymywał bunkier jako (awaryjne) regionalne centrum obrony rządowej. Bunkier w latach swojej świetności był w stanie pomieścić do 600 osób personelu wojskowego i cywilnego.

cross-section of the bunker
Przekrój bunkra w Kelvedon Hatch

Bunkier posiadał własne zasilanie z agregatów prądotwórczych, własne ujęcie wody, skomplikowany system filtracji i uzdatniania powietrza oraz system chłodzenia. Zapasy żywności pozwalały załodze bunkra na przebywanie  w izolacji do 3 miesięcy...

Bunker w Kelvedon Hatch został zlikwidowany (wycofany ze służby) w 1992 roku i został udostępniony do zwiedzania jako atrakcja turystyczna, z muzeum poświęconym historii zimnej wojny.  Niestety nie znajdziemy tam zbyt wiele oryginalnego wyposażenia, choć wszystkie pomieszczenia zostały chyba odtworzone zgodnie z pierwotnych przeznaczeniem. Pomimo to warto odwiedzić to miejsce by zobaczyć jak wielki ogrom środków przeznaczano na tego typu obiekty oraz by poczuć atmosferę pracy w zamkniętym środowisku 38 metrów poniżej powierzchni ziemi. Czas zwiedzania to około 1-1,5 godziny.


Praktyczne wskazówki

Zwiedzanie zaczynamy dość nietypowo.... ponieważ zaraz po wejściu do budynku nie zastaniemy tam nikogo. Żadnej kasy, żadnej obsługi klienta. Natomiast czeka tam na nas monitor, na którym zostaniemy powitani (przez film odtwarzamy w kółko) i poinformowani o konieczności posiadania ze sobą podczas zwiedzania słuchawki z automatycznym przewodnikiem.

tuż przy wejściu do bunkra

Do wnętrza bunkra dostajemy się prawie 100-metrowym podziemnym korytarzem. Chodząc po bunkrze zatrzymujemy się przy danej ekspozycji, wybieramy dany numer i naciskamy przycisk "play"na słuchawce.

  •     Płatność dopiero po zakończeniu zwiedzania w stołówce!
  •     Bilety: dorośli £7.50 dzieci £5.50
  •     Robienie zdjęć i filmowanie w środku, dodatkowe £5
  •     Brak możliwości płacenia kartami, tylko gotówka!

Kelvedon Hatch Secret Nuclear Bunker na mapie

Adres:
Kelvedon Hatch, Essex CM15 0LA
Nr. telefonu

Komentarze

Suchy (niezweryfikowany)

sob., 04/21/2018 - 10:36

Jedna mała uwaga, nie jest to już obiekt państwowy a prywatny. Muzeum prowadzone jest przez rodzinę, która była i jest obecnie właścicielem tej ziemi. Stad ten brak organizacji i miszmasz w środku...

PS. Jeżeli Anglia w latach 50 tych budowała takie rzeczy, to aż strach pomyśleć czym dysponują obecnie.

Zet (niezweryfikowany)

pt., 04/12/2019 - 09:38

Wspaniale miejsce i robi wrażenie. Aż strach pomyśleć jak tam miało być ciasno w przypadku ataku, całkiem jak na okręcie podwodnym. Polecam odwiedzić.

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.

Ograniczony HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki

Reklama