Jak podróżować po Malcie?

Dodane przez Tom - śr., 11/28/2018 - 20:29

Jeżeli masz masę kasy i mało czasu, odpuść sobie dalsze czytanie ... po prostu wezwij TAXI (w przypadku Malty bedzie to np. eCabs) i zostaniesz dostarczony klimatyzowanym samochodem pod konkretny adres. Można też wypożyczyć auto, ale maltański temperament kierowców, wąskie uliczki oraz ruch lewostronny nie ułatwiają turystom z Europy zwiedzania Malty.

Natomiast gdy jedziesz na Maltę na parę dni, to warto sprawdzić jakie środki transportu oferują turystom maltańczycy.

Dworzec autobusowy Valletta
Dworzec autobusowy Valletta


Transport publiczny na Malcie

Najpopularniejszym i prawdopodobnie najtańszym jest transport publiczny. Mowa tu o autobusach oraz promach, które zapewniają tani dostęp praktycznie do wszystkich turystycznych atrakcji. Jeżeli mi nie wierzycie, sprawdźcie sami: publictransport.com.mt/.

Wszystkie maltańskie autobusy to nowoczesne, niskopodłogowe, klimatyzowane pojazdy które wyposażone są w elektroniczne tablice informacyjne wyświetlające kolejne przystanki. W sezonie letnim przejazd autobusem kosztuje 2 euro (w nocy 3) płatne u kierowcy. Co do płatności u kierowcy autobusu, to warto zawsze mieć odliczoną kwotę. Ponieważ kierowcy nie chcą rozmieniać banknotów i odmawiają przejazdu.  Jeśli chcemy korzystać z tego transportu codziennie, warto rozważyć zamówienie specjalnej karty np. na siedem dni. Karta "Tallinja card" kosztuje 21 euro i w ciągu całego tygodnia mamy nielimitowaną ilość przejazdów. Więcej informacji na tej karty znajdziecie tutaj: publictransport.com.mt/en/bus-card-and-ticketing

Charakterystyczne, zielone autobusy
Charakterystyczne biało-zielone autobusy

Maltańczycy to typowi południowcy i niestety autobusy często się spóźniają lub przyjeżdżają przed czasem, więc na przystankach autobusowych warto uzbroić się w cierpliwość. Wyjątkiem od tej reguły jest główny dworzec autobusowy Valletta, na którym nigdy nie mieliśmy takich problemów.

Transport promowy na Malcie

Kolejną wygodną i tanią formą przemieszczania się pomiędzy miastami są publiczne usługi promowe.

Prom Sliema - Valletta
Publiczny prom pasażerski na Malcie


Promy kursują pomiędzy miastami: Sliema – Valletta oraz Valletta - 3 Cities (Isla, Birgu, Kalkara)
Taki krótki rejs dzięki, któremu możemy ominąć miejskie korki ... kosztuje tylko 1,5 euro !
Więcej informacji, rozkłady oraz aktualne ceny zajdziecie na stronie: vallettaferryservices.com/fares.html

Nie wszytko złoto, co się świeci ...

Niestety transport publiczny ma także i swoje wady. Jako że Malta to wyspa bardzo turystyczna, można tu bardzo łatwo trafić na kieszonkowców i oszustów. Przytłoczony natłokiem "inności", turysta z Europy jest bardzo łatwym łupem dla miejscowych spryciarzy. Wystarczy chwila nieuwagi i nie otrzymamy np. kompletnej reszty itp.

A jakie są wasze doświadczenia i spostrzeżenia związane z podróżowaniem po Malcie?

Zapomniałeś dodać, że w sezonie letnim trzeba się liczyć z tym, że na niektórych trasach (np. do Marsaxlokk) autobusy są tak zatłoczone, że często nie zatrzymują się na przystankach :(

Anonim (niezweryfikowany)

śr., 12/05/2018 - 12:53

Gdy zapada zmrok, promy nie kursują już tak często jak w dzień. Dlatego na przystani pojawiają się prywatne busiki które za dwa euro zabierają turystów na drugi brzeg ;)

Anonim (niezweryfikowany)

sob., 09/11/2021 - 14:15

Być na Malcie i nie odwiedzić Valletty? Byliśmy na drugim końcu wyspy w Qawra i tłukliśmy się tam ponad 45 minut autobusem TD13.
Jechaliśmy z miejscowymi i była to dla nas prawdziwa przygoda. Już nie jestem pawein ile płaciliśmy, ale... chyba coś około 3 euro od osoby? Taniej już się chyba nie da!!!

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki

Reklama