Przeczytaj, zanim odwiedzisz zamek Windsor

Dodane przez Admin - sob., 01/22/2022 - 11:25

Zamek w Windsorze jest największym zamieszkiwanym zamkiem na świecie. W tej imponującej rezydencji królów angielskich mieszka i przyjmuje dostojnych gości obecnie panująca królowa Anglii — Elżbieta II. Zamek ten jest jedną z największych atrakcji turystycznych Wielkiej Brytanii i co roku odwiedza go ok. milion zwiedzających.

Zamek w Windsorze - rezydencja królów angielskich
Zamek w Windsorze - rezydencja królów angielskich

Oczywiście także i my skusiliśmy się na wizytę w tym miejscu... I tu chyba kończą się nasze ochy i achy na temat tego zamku i zaczyna się proza życia.

Pierwszy szok i niedowierzanie zaskoczy was w momencie, gdy zobaczyycie 200-300-metrową kolejkę do kas zamkowych. Dlatego, aby uniknąć ponad 2 godzinnego stania w kolejce, warto zamówić  bilety przez internet (www.rct.uk/visit/windsor-castle).

Cena, jaką przyjdzie wam zapłacić za wstęp w sezonie turystycznym na teren zamku to ponad 20 funtów!

Kolejka do zamku
Kolejka do zamkowych kas zaczyna się w miasteczku

OK, mając wydrukowane bilety, omijamy kolejkę do kas i grzecznie stajemy w sporej kolejce do bramek wykrywających metal takich jak na lotnisku, jeszcze tylko rewizja plecaka i już jesteśmy na dziedzińcu.

Wykrywacze metalu
Wykrywacze metalu przy wejściu na zamek


Jeśli mamy szczęście to trafimy na uroczystą zmianę warty i odsłuchanie paru szlagierów granych przez orkiestrę wojskową.

Orkiestra wojskowa i zmiana warty
Zmiana warty i koncert orkiestry wojskowej

No dobra czas na zwiedzanie... gdzie te królewskie komnaty?

A jakże, tym razem nie będzie zaskoczenia ... grzecznie stajemy w kolejnej kolejce. Tym razem w kolejce spędzimy niecałe 30 minut i już jesteśmy w środku. W zamku Windsor znajduje się tysiąc pokoi, a do zwiedzania dostępnych jest 10 ?!!! Reszta w remoncie? Dlaczego nikt nas nie poinformował o tym fakcie sprzedając normalny bilet?


Cóż z tego, że komnaty królewskie robią naprawdę wielkie wrażenie. Bezcenne dzieła sztuki, wspaniałe kolekcje bronii ... i nie można nawet temu zrobić zdjęcia!


W zamku panuje bowiem bezwzględny ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA wnętrz i mam wrażenie, że zatrudnionych tam 150 osób zajmuje się tylko i wyłącznie tym by nie dopuścić do tego, byś przypadkiem nie wyniósł stamtąd choć jednej fotki...

zamkowe ogrody
Widok na zamknięte zamkowe ogrody

 

Czy ta ok. 2-godzinna wizyta była warta każdego wydanego funta?

Niestety nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Osobiście mam bardzo mieszane uczucia,  z wizyty w tym miejscu na pewno zapamiętam olbrzymie kolejki, tłumy turystów i zamkowe sklepiki z tandetą ...

Anonim (niezweryfikowany)

pon., 01/24/2022 - 19:57

Zamek Windsor to wciąż rezydencja królów angielskich! Oni tam żyją i mieszkają na co dzień. Czy znasz jeszcze jakiś inny zamieszkały zamek, który można by było zwiedzać? Chyba nie oczekujecie, że wpuszczą was do swoich prywatnych komnat? Jeszcze tam nie byłam, ale się wybieram. Dzięki za podpowiedz jak uniknąć kolejek.

Piotr (niezweryfikowany)

wt., 01/25/2022 - 07:03

Zaoszczędzę wam sporo czasu i pieniędzy. Zamiast jechać do zamku Windsor, obejrzyjcie wirtualną wycieczkę 360 stopni (na filmie poruszaj kursorem) nagraną przez BBC: https://youtu.be/VRSeF8twOig Zobaczycie więcej niż w prawdziwym zwiedzaniu! Jeżeli to wam nie wystarczy, to polecam obejrzeć jakiś dobry film dokumentalny na temat tego zamku np. ten: https://youtu.be/7zO7MfnAzoA

Byłem, zwiedziłem i szczerze — zawiodłem się! Czując niedosyt, znalazłem powyższe materiały wideo, które rekomenduje bardziej niż fizyczną wyprawę do Windsoru.

Ala (niezweryfikowany)

śr., 09/21/2022 - 13:56

Teraz gdy na terenie zamku Windsor pochowano królową, zwiedzanie będzie chyba jeszcze bardziej niekomfortowe?

Przewiduje spore tłumy, ale i tak spróbuje się tam wybrać w przyszły weekend.

Trzymajcie kcuki.

BEATA ZAKRZEWSKA (niezweryfikowany)

pt., 01/27/2023 - 10:28

czy osoby niepelnosprawne moga odwiedzic zamek w windsorze

TS (niezweryfikowany)

pon., 01/30/2023 - 07:26

Dodane przez BEATA ZAKRZEWSKA (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Teoretycznie TAK, wejście dostępne dla niepełnosprawnych, ale ... Przy większości schodów brak wind/podnośników do tego przepychające się tłumy i małopomocny personel sprawi, że szybko poczujesz się osaczona i odechce ci się zwiedzania. Taka jest przynajmniej moja opinia :(

Oficjalnie o ułatwieniach dostępu w tym zamku przeczytasz na: https://www.rct.uk/visit/windsor-castle/mobility-access#/

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.

Ograniczony HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki