Przeczytaj, zanim odwiedzisz zamek Windsor

Dodane przez Tom - sob., 08/10/2019 - 09:05

Zamek w Windsorze jest największym zamieszkiwanym zamkiem na świecie. W tej imponującej rezydencji królów angielskich mieszka i przyjmuje dostojnych gości obecnie panująca królowa Anglii — Elżbieta II. Zamek ten jest jedną z największych atrakcji turystycznych Wielkiej Brytanii i co roku odwiedza go ok. milion zwiedzających.

Zamek Windsor
Zamek w Windsorze - rezydencja królów angielskich

Oczywiście także i my skusiliśmy się na wizytę w tym miejscu... I tu chyba kończą się nasze ochy i achy na temat tego zamku i zaczyna się proza życia.

Pierwszy szok i niedowierzanie zaskoczy was w momencie, gdy zobaczyycie 200-300-metrową kolejkę do kas zamkowych. Dlatego, aby uniknąć ponad 2 godzinnego stania w kolejce, warto zamówić  bilety przez internet (www.rct.uk/visit/windsor-castle).

Cena, jaką przyjdzie wam zapłacić za wstęp w sezonie turystycznym na teren zamku to ponad 20 funtów!

Kolejka do zamku
Kolejka do zamkowych kas zaczyna się w miasteczku

OK, mając wydrukowane bilety, omijamy kolejkę do kas i grzecznie stajemy w sporej kolejce do bramek wykrywających metal takich jak na lotnisku, jeszcze tylko rewizja plecaka i już jesteśmy na dziedzińcu.

Wykrywacze metalu
Wykrywacze metalu przy wejściu na zamek


Jeśli mamy szczęście to trafimy na uroczystą zmianę warty i odsłuchanie paru szlagierów granych przez orkiestrę wojskową.

Orkiestra wojskowa i zmiana warty
Zmiana warty i koncert orkiestry wojskowej

No dobra czas na zwiedzanie... gdzie te królewskie komnaty?

A jakże, tym razem nie będzie zaskoczenia ... grzecznie stajemy w kolejnej kolejce. Tym razem w kolejce spędzimy niecałe 30 minut i już jesteśmy w środku. W zamku Windsor znajduje się tysiąc pokoi, a do zwiedzania dostępnych jest 10 ?!!! Reszta w remoncie? Dlaczego nikt nas nie poinformował o tym fakcie sprzedając normalny bilet?


Cóż z tego, że komnaty królewskie robią naprawdę wielkie wrażenie. Bezcenne dzieła sztuki, wspaniałe kolekcje bronii ... i nie można nawet temu zrobić zdjęcia!


W zamku panuje bowiem bezwzględny ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA wnętrz i mam wrażenie, że zatrudnionych tam 150 osób zajmuje się tylko i wyłącznie tym by nie dopuścić do tego, byś przypadkiem nie wyniósł stamtąd choć jednej fotki...

zamkowe ogrody
Widok na zamknięte zamkowe ogrody

Czy ta ok. 2-godzinna wizyta była warta każdego wydanego funta?

Niestety nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Osobiście mam bardzo mieszane uczucia,  z wizyty w tym miejscu na pewno zapamiętam olbrzymie kolejki, tłumy turystów i zamkowe sklepiki z tandetą ...

Dodaj komentarz

Ograniczony HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Reklama