Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na autostradach

Dodane przez Tom - pon., 07/09/2018 - 22:29

Dwa tygodnie temu wróciliśmy z podróży samochodem przez Europę. Przejechaliśmy min. przez Francję, Belgię, Holandię, Niemcy i Polskę.  Niestety, obecnie jazda po autostradach ( …nawet po niemieckich Autobahn) niewiele ma wspólnego z szybkim i bezpiecznym podróżowaniem.
Po paru godzinach spędzonych za kierownicą, odniosłem wrażenie, iż na głównych drogach europejskich rządzą teraz samochody ciężarowe!!?  Z moich obserwacji wynika, że stosunek pojazdów ciężarowych od osobowych na autostradach to jakieś 70% do 30 z przewagą dla ciężarówek!!! To były całe sznury TIR-ów pędzących przez całą Europę z zawrotną prędkością ok. 90 km/h.


Oczywiście wszyscy kierowcy na długich trasach używają tempomatów (cruse control), co gwarantuje im przewidywalne, niskie spalanie.  Pomimo ustawionych 90 km/h w zależności od ładunku ciężarówka taka jedzie czasem o 1 do 5 km wolniej lub szybciej. No i tu zaczyna się jazda …. Jedna ciężarówka dogania drugą i zaczynają się wyprzedzać (bardzo często, nawet nie sygnalizując tego manewru kierunkowskazem) z różnicą prędkości ok. 1 km/h !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Taki manewr wyprzedzania, trwa najczęściej dwie do pięciu minut (… a czasem i dłużej) blokując dwa pasy na autostradzie. Jeden drugiemu nie odpuści, nikt nie zwalnia :-(
 I jak tu myśleć o normalnej podróży osobówką? Gdy co chwile drogę zajeżdża ci czterdziestotonowa ciężarówka…


Przy autostradach w Holandii oraz w Niemczech spotykaliśmy znaki zakazu wyprzedzania dla ciężarówek obowiązujące w godzinach dziennych np. od 8 do 20 tej. I co? I NIC! Większość kierowców ( niestety głównie z Polski i Litwy) ignorowało zakaz i wyprzedzało się nawet w takich miejscach … Rozumiem tych kierowców, obowiązuje ich ograniczony tachografem dzień pracy i że się śpieszą, … ale to jest naprawdę mega niebezpieczne!

zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe
Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe


Dlatego, po tych ostatnich dwóch tygodniach za kierownicą, jestem za wprowadzeniem całkowitego ZAKAZU WYPRZEDZANIA dla pojazdów ciężarowych na wszystkich autostradach! Czy i Wy też macie podobne odczucia?

Czy i was irytuje widok Tira, który wyprzedza Tira nawet przez parę minut... blokując innym drogę?

 

Obywatel (niezweryfikowany)

sob., 07/28/2018 - 15:48

Pół godziny na autostradzie i człowiek zaczyna kląć na tych matołków z ciężarówek. Kiedyś ciężarówkami zwłaszcza za granicą jeździła elita, kierowcy z wieloletnim doświadczeniem za kierownicą. Dziś ciężarówek jest tak dużo, że brakuje kierowców więc teraz czterdziesto tonowego tira prowadzą ludzie bez wyobraźni i bez jakiegokolwiek doświadczenia. Dlatego uważam że bezpieczniej będzie jak wszystkie ciężarówki jechać będą jednym najwolniejszym pasem i w dodatku z bezwzględnym zakazem wyprzedzania się wzajemnie!

Anonim (niezweryfikowany)

śr., 08/08/2018 - 07:52

Policha nagle zaczęła zauważyć ten problem:

"W 94 przypadkach kary wystawiono właśnie za przeciągające się wyprzedzanie. Policja podciągnęła to pod tamowanie ruchu, zagrożone w Polsce karą od 50 do 200 złotych oraz 2 punktami karnymi. Kolejne 96 mandatów wystawiono natomiast za wyprzedzanie pomimo zakazu dla samochodów ciężarowych. "

https://40ton.net/94-mandaty-zbyt-dlugie-wyprzedzanie-96-mandatow-wyprzedzanie-zakazie-dla-ciezarowek/

załamany (niezweryfikowany)

pon., 10/01/2018 - 14:55

Sytuacja na trzypasmowej autostradzie, ciężarówka wyprzedza drugą ciężarówkę pod górkę. Cały proces trwa dość długo w związku z czym trzecia ciężarówka (znanej firmy kurierskiej) wjeżdża na trzeci pas i próbuje wyprzedzić dwie pozostałe! W rezultacie trzy pasy autostrady zablokowane, tworzy się coś a la korek dla osobówek za nimi. A kierowcy TIRów spokojnie przez kolejne minuty kontynuują swój tempomatowy rytuał :( Płakać się chce jak się to widzi, przecież za takie numery powinni nie tylko dostawać mandaty od policji ale także powinno się ZABIERAĆ im prawo jazdy!

Kryzsytof (niezweryfikowany)

sob., 12/29/2018 - 01:19

nie wiem jaki jest sens wyprzedzania tira który jedzie 1 km/h wolniej (1%) a takie sytuacje czasami na drogach widzimy. Prosto licząc kierowca jadąc 3 godziny (180 minut) po wyprzedzeniu będzie szybciej o 1,8 minuty, czyli tyle ile mu zabierze stanie na dwóch światłach. Chyba nikt mi nie powie, że przez to spóźni się na miejsce albo że ktoś mu planuje czas przebycia trasy z dokładnością do 2 minut. Przecież zawsze trzeba zakłądać że po drodze coś się wydarzy, tzn. jakiś korek,lub będzie miał niekorzystne światłą np. stanie na wiekszości czerwonych świateł po drodze. To jakieś brednie. Trzeba tego surowo zakazać!!! Karać również kierowcę ciężrówki który nie zwolnił, żeby przyspeiszyc ten manewr.

Paweł (niezweryfikowany)

śr., 05/22/2019 - 08:06

Kolego sympatyczny. Zrób prawo jazdy kat C a może nawet postarasz się to i E zrobisz i wsiadz za kierownicę Trucka. Szybko zmienisz zdanie i spojrzenie na ten temat. A dla Was kurdupli na drodze najlepiej żeby ciężarówek w ogóle nie było, a bułeczki świeże w Lidlu z rana, które kupujesz będą tam same z nieba spadały

Anonim (niezweryfikowany)

sob., 05/25/2019 - 11:22

Dodane przez Paweł (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Oczywiście, wszyscy kierowcy ciężarówek ( np. wiozący mrożone bułki do Lidla) są jak karetki wiozące organy do przeszczepu! To dlatego zmieniają pasy bez kierunkowskazów i wyprzedzają na autostradach trzecim pasem!???

Dlaczego nie przyznacie, że stała prędkość utrzymywana na tempomacie to oszczędności które można sprzedać rodzinie i znajomym.

Cała reszta argumentów, to tzw. pieprzenie o Chopinie...

Dlatego, jak poprzednicy jestem ZA takim zakazem.

Anonim (niezweryfikowany)

pt., 06/14/2019 - 10:48

Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, podlega karze grzywny albo karze nagany

... a tymczasem ciężarówki ścigają się całkowicie bezkarnie łeb w łeb trzema pasami a sznur osobówek ciągnie się za nimi kilometrami.

Dlatego ktoś wkońcu powinien wprowadzić przepis: Jeżeli jedziesz ciężarówką trzecim pasem to AUTOMATYCZNIE tracisz prawo jazdy!. Tyle i tylko tyle, wystarczy, by zlikwidować tę patologię na drogach i ułatwić życie innym niezawodowym kierowcom.

PS. Ciekawe, że żaden zawodowy nie odniósł się do argumentu "oszczędności".

Gruby (niezweryfikowany)

czw., 08/22/2019 - 14:52

Niech każdy się dobrze zastanowi
Największym problemem są zarozumiali kierowcy osobówek na lewych pasach
Demony prędkości (100 na godzinę)

Anonim (niezweryfikowany)

pon., 09/02/2019 - 18:12

Jestem kierowcą tira zanim nim zostałem jeździłem osobówką i byłem za zakazem ale kiedy zostałem sam kierowcą 40 tonowego zestawu wiem że nawet o 1km/h robi wielką różnice! A kiedy wracam na osobówke jestem wyrozumiały i nie denerwują mnie takie sytuacje nawet kiedy muszę zmniejszyć prędkość z dość znacznej.

Anonim (niezweryfikowany)

wt., 09/03/2019 - 12:12

W ten weekend podróżowaliśmy z Włoch do Anglii, w sumie przejechaliśmy jakieś 1500 km. W niedziele na autostradach nie było prawie żadnego tira, a prowadzenie auta było prawdziwą przyjemnością. Serio ZERO stresu i niespodzianek. Jak najbardziej popieram taki zakaz dla ciężarówek!

Dodaj komentarz

Ograniczony HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki

Reklama