Cesarstwo Rzymskie

Cesarstwo Rzymskie / Imperium Rzymskie (łac. Imperium Romanum) – starożytne państwo, które (u szczytu swojej potęgi w 117 roku n.e) objęło swym panowaniem obszar około 6,5 mln km² (od Egiptu, Turcji, cały basen Morza Śródziemnego, Czarnego, większość starożytnej Europy, aż ...po północną Anglię).

Verulamium – Rzymskie miasto w Anglii


Verulamium to nazwa dawnego rzymskiego miasta, które znajdowało się kiedyś na obszarze obecnego miasta St Albans w hrabstwie Hertfordshire w Anglii (Wielka Brytania). Miasto położone było nad rzeką Ver i było największym obok Londinium (obecnie Londyn) ośrodkiem rzymskim w Brytanii i od ok. 60 r. n.e. było stolicą (municipium) rzymskiej Brytanii.

Zamek w Colchester

Angielskie miasto Colchester w hrabstwie Essex, uważane jest za najstarsze miasto w Wielkiej Brytanii założone przez Rzymian. W centrum miasta znajdziemy XII wieczny zamek normański, zbudowany przez Wiliama I pierwszego normańskiego króla Anglii, powstał na fundamentach świątyni rzymskiej Klaudiusza. Obecnie zamek ten pełni rolę muzeum, w którym znajdziemy eksponaty związane z historią miasta. Zamek w Colchester jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych we wschodniej Anglii. Bynajmniej zamek nie jest imponujących rozmiarów a jego najciekawszymi eksponatami w muzeum są Colchester Vase oraz statuetka Colchester Mercury. Na terenie muzeum znajdziemy sporo nowoczesnych wizualizacji, wiele atrakcji dla najmłodszych, a także sklepik z pamiątkami, miejsce bufetowe oraz toalety.

Łaźnie rzymskie w Bath

Bath to miasto w Anglii, w hrabstwie Somerset, miasto położone jest w dolinie rzeki Avon i występują tu jedyne na terenie Wielkiej Brytanii źródła geotermalne. Starożytni rzymianie wybudowali tu łaźnie i świątynię Sulis Minerwy i nazwali to miejsce Aqua Sulis. Wody mineralne z Bath ma niezmienną temperaturę 46 stopni Celsjusza i prawdopodobnie są lekarstwem na rozmaite przypadłości. Niestety, dziś już nie można kąpać się tych łaźniach rzymskich, ponieważ w miejscu tym powstało muzeum, które możemy zwiedzać z audio przewodnikiem (dostępny także w języku polskim).

Bath jest pięknym, starym miastem, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Za czasów georgiańskich miasto stało się popularnym ośrodkiem wypoczynkowym.

Mur Hadriana

Mur Hadriana to rzymski wał obronny w północnej Brytanii, wybudowany w latach 121-129 n.e. w czasach cesarza Hadriana. Stanowił symboliczną, północną granicę Imperium Rzymskiego w Brytanii. Długość wału wynosiła 117 km, szerokość 3 m, a wysokość od 5 do 6 m. W założeniu konstrukcja miała jedynie utrudniać przemieszczanie się między południową i północną częścią wyspy. W tym celu co 500 metrów rozmieszczono wieże strażnicze i co 1,5 kilometra niewielkie forty. Niestety, nigdy nie spełnił pokładanych w nim nadziei ...

Mur Hadriana to jeden z najciekawszych obiektów historycznych na terenie Wielkiej Brytanii, na zwiedzanie którego warto przeznaczyć więcej niż jeden dzień!