Suffolk

Suffolk – hrabstwo we wschodniej Anglii

400-500 letnie domy w Lavenham

Lavenham to jedna z najlepiej zachowanych średniowiecznych wiosek w Wielkiej Brytanii, mieszcząca 320 budynków z drewniana ramą, z których większość jest chronionych przez English Heritage. Średniowieczne Lavenham należało do 20 najbogatszych osad w Anglii, a zawdzięczało to głównie tutejszemu rynkowi gdzie handlowano wełną. Dawni mieszkańcy pozostawili po sobie wyjątkową spuściznę w postaci oszałamiających drewnianych domów, które zbudowali kupcy, by pochwalić się swoim bogactwem.

Dzisiaj to kwitnąca wioska, w której znajdziemy galerie sztuki, restauracje i hotele, mnóstwo kawiarni i pubów oraz wiele ciekawych budynków do odwiedzenia.

Zamek w Framlingham

Framlingham to małe, angielskie miasteczko w hrabstwie Suffolk. Jego największą atrakcją turystyczną są górujące nad miasteczkiem imponujące ruiny zamku. To, co dziś nazywamy w tym przypadku zamkiem, to obecnie tylko olbrzymie mury obronne wraz z 13 wieżami oraz przylegający do nich budynek, w którym znajduje się małe muzeum, oraz kawiarnia. Super atrakcją nie tylko dla najmłodszych, jest spacer po murach zamku oraz roztaczające się z nich przepiękne widoki na okoliczne pola i łąki.

Ciekawostka:

To właśnie tu, Mary Tudor otrzymała wiadomość, że została ogłoszona królową Anglii :)

Muzeum lotnictwa w Flixton

Norfolk and Suffolk Aviation Museum to  kolekcja muzealna samolotów i artefaktów związanych z lotnictwem, zlokalizowana w pobliżu dawnego lotniska RAF Bungay w Flixton na północy angielskiego hrabstwa Suffolk.  Idealne miejsce dla małych i dużych ... wielbicieli lotnictwa ;)

To małe muzeum lotnictwa prowadzone jest przez przesympatycznych wolontariuszy, a wstęp do niego jest darmowy.

Muzeum transportu w Ipswich

Ipswich Transport Museum to miejsce dla dużych i małych wielbicieli techniki i motoryzacji. Zobaczymy tu w doskonałym stanie stare dorożki, rowery, motory, tramwaje, piętrowe autobusy (typu double-decker), samochody osobowe, ciężarowe, samochody strażackie a nawet wózki widłowe i dźwigi ... czyli wszystko, czego tylko dusza motomaniaka zapragnie. Większość z tych lśniących pojazdów jest na bieżąco odnawiana i remontowana przez wolontariuszy. Niektóre zabytkowe autobusy wciąż dopuszczone są one do ruchu drogowego i zobaczyć można je czasem na ulicach miasta. Oczywiście obsługa muzeum transportu w Ipswich jest bardzo miła i bardzo pomocna. Do większości z eksponatów można wejść i obejrzeć je od środka ;) Do tego prezentacje multimedialne oraz sporo drobnych pamiątek związanych z lokalnym transportem.

Thorpeness czyli ... Niedziela na wodzie

Thorpeness to mała "wakacyjna" wieś w angielskim hrabstwie Suffolk. Jej główną atrakcją jest przepiękne, rozległe jezioro z wieloma wysepkami, na którym aż roi się od łodzi i kajaków. Jezioro jest bardzo płytkie, więc pływanie po nim jest bezpieczne dla dorosłych i dzieci. Na każdej z wysepek czekają na nas ukryte atrakcje takie jak fort, legowisko smoka, krokodyl itd. To idealne miejsce np. na niedzielny wypoczynek na wodzie. Oczywiście oprócz pływania znajdziemy w Thorpeness także inne interesujące miejsca np. Country Club, zabytkowy wiatrak oraz słynny Dom w Chmurach w którym cena za jeden nocleg zaczyna się od £500 :)

Muzeum Zimnej Wojny w Bentwaters

Muzeum okresu "Zimnej Wojny" znajduje się na terenie byłej amerykańsko-brytyjskiej bazy lotniczej w Bentwaters . Od 1951 roku baza Bentwaters odgrywała rolę Głównej Siedziby USAF w Europie (United States Air Force in Europe), którego celem była obrona Europy Zachodniej przed zagrożeniem nuklearnym ze strony ZSRR. Odgrywała kluczową rolę w planie obrony zachodniej Europy przed wojskami Układu Warszawskiego. Muzeum zimnej wojny usytuowane jest w budynku-bunkrze dowodzenia i łaczności, w którym zachowały się oryginalne śluzy i prysznice do odkażania oraz oryginalnie wyposażony "War Operation Room". W "Bentwaters Cold War Museum" (BCWM) znajdziemy samoloty, samochody oraz wyposażenie wojskowe, oraz całą masę eksponatów, pamiątek z okresu zimnej wojny.

Śladami UFO z Rendlesham

26 grudnia 1980 r., około godziny trzeciej w nocy, wartownicy pełniący służbę przy jednej z bram bazy Woodbridge zauważyli dziwne światło zbliżające się do lasu Rendlesham. Jak informuje wpis w dzienniku, było to coś w rodzaju "spadającej gwiazdy", która pojawiła się niedaleko arsenału. Należy tu dodać, że w okresie zimnej wojny obie bazy znajdowały się w stanie najwyższej gotowości i najprawdopodobniej przechowywana była w nich broń jądrowa ...

Źródło cytatu: facet.onet.pl/strefa-tajemnic/ufo-w-lesie-rendlesham-incydent-ktory-trudno-wytlumaczyc/


Od tego momentu miejsce to stało się angielskim Roswell!