Wielka Brytania

Hampton Court - najciekawszy pałac w UK

Odkryj Hampton Court, klejnot w koronie brytyjskich pałaców!

Odwiedzając Wielką Brytanię, nie można pominąć Hampton Court Palace, jednego z najbardziej spektakularnych i historycznych pałaców w kraju. Znajdujący się w malowniczym hrabstwie Surrey, zaledwie kilkanaście mil od centrum Londynu, pałac jest świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych i kulturalnych. Hampton Court Palace to nie tylko majestatyczna architektura i przepiękne ogrody, ale także miejsce, które opowiada historię Anglii. To tutaj Henryk VIII spędzał czas ze swoimi żonami, a także podejmował decyzje, które zmieniły bieg historii. Od Tudorów po Stuarta i Georgów, każda epoka zostawiła tu swój ślad. 

Waddesdon Manor - Jedna z rezydencji rodziny Rothschildów

Waddesdon Manor to prawdziwa perełka wśród zabytków Anglii, która zachwyca każdego, kto ją odwiedza. To niezwykła rezydencja, która należała do wpływowej rodziny Rothschildów, znanej z działalności politycznej i finansowej w Europie. Dom został wybudowany na wzór francuskich pałaców z epoki renesansu, z niezwykłą dbałością o szczegóły i dekoracje. W środku znajdują się niesamowite kolekcje sztuki, które obejmują meble, obrazy, rzeźby i porcelanę z różnych epok i krajów. 

Waddesdon Manor to także miejsce pełne historii i ciekawostek o rodzinie Rothschildów, która gościła tu wiele znanych osobistości, takich jak królowa Wiktoria czy Winstona Churchilla. Nie zapomnij też o ogrodach, które otaczają dom i tworzą bajkową scenerię. Możesz tu spacerować po alejkach, oglądać fontanny i rzeźby, a także zobaczyć egzotyczne rośliny i zwierzęta. 

Southend Pier - najdłuższe molo na świecie!

Jeśli szukasz niezapomnianego sposobu na spędzenie dnia nad morzem, Southend Pier jest idealnym miejscem dla ciebie. To nie tylko najdłuższe molo rekreacyjne na świecie, ale także historyczna ikona miasta Southend-on-Sea, położonego w ujściu Tamizy w Anglii. Molo ma długość 2,16 kilometra (1,34 mili) i oferuje niesamowite widoki na morze i wybrzeże.

Możesz wybrać się na spacer po molo lub skorzystać z pociągu, który kursuje co 15 minut. Na końcu molo znajdziesz wiele atrakcji, takich jak kawiarnie, stacja ratownictwa RNLI Southend-on-Sea Lifeboat Station, sklep z pamiątkami oraz platforma widokowa (nazwana tutaj "pokładem słonecznym"). 

Midland Air Museum

Midland Air Museum, czyli "Muzeum lotnictwa w Anglii Środkowej" znajduje się na obrzeżach wioski Baginton w angielskim hrabstwie Warwickshire i sąsiaduje z lotniskiem Coventry. Zobaczymy tu z bliska popularne brytyjskie samoloty jak choćby English Electric Canberra, English Electric Lightnings, Gloster Meteor, Sea Harrier FA.2 ... a także parę naprawdę ciekawych modeli samolotów m.in. brytyjski odrzutowy poddźwiękowy bombowiec strategiczny Avro Vulcan B.2 (przeznaczony był do tzw. odstraszania nuklearnego) oraz duży, brytyjski samolot transportowy Armstrong Whitworth Argosy AW.650. Kolejnymi rzadkimi (... jak na Anglię) eksponatami będą, prezentowane tu: polski samolot PZL TS-11 Iskra, rosyjski śmigłowiec bojowy Mi-24, radziecki samolot myśliwski MiG-21 czy choćby zabytek z okresu zimnej wojny pocisk nuklearny Avro Blue Steel. Wiele z tych samolotów wystawionych zarówno w głównym hangarze, jak i na zewnętrznym obszarze wystawowym ma schody prowadzące do kokpitu.

Porthcurno

Porthcurno to piękna, kornwalijska wieś, która znajduje się ok. 10 kilometrów od Penzance oraz niecałe pięć kilometrów od Land's End. To jedno z najciekawszych miejsc w Kornwalii, znajdują się tu aż trzy atrakcje turystyczne.

Główną atrakcją jest przepiękna, piaszczysta plaża nad oceanem (prawdopodobnie jedna z najpiękniejszych na świecie), nad którą znajduje się słynny amfiteatr na skale "Minack Theatre". Amfiteatr ten wymyśliła, sfinansowała, a także w dużej mierze własnoręcznie zbudowała w latach trzydziestych dwudziestego wieku znana aktorka Rowena Cade.

Horsey Gap - Foki na wolności

Mało jest już takich miejsc na świecie, gdzie można zobaczyć na żywo zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Jednym z takich miejsc jest plaża Horsey Gap w angielskim hrabstwie Norfolk. To właśnie tu kilkanaście lat temu powstał 14-kilometrowy, betonowy falochron (od miejscowości Waxham poprzez aż do Winterton), który upodobały sobie foki, i pojawiają się tu co roku, by urodzić swoje szczenięta. Najczęściej spotkać można tu foki pospolite oraz foki szare. W lutym 2020 roku było ich tutaj ponad 2500 sztuk!

W Horsey Gap najlepiej pojawić się pod koniec października/na początku listopada aż do lutego, czyli w okresie lęgowym. Warto także sprawdzić przypływy, bo podczas odpływu cześć fok (głównie samce) wracają do morza.

The Royal Mint - Królewska Mennica

Królewska Mennica "The Royal Mint" to jedna z najstarszych mennic europejskich i mieści się od przeszło 40 lat w małym walijskim miasteczku Llantrisant (około 14 mil od Cardiff). To właśnie tu bite są znajdujące się obecnie w obiegu funty, a także popularne na całym świecie monety i sztabki bulionowe z metali szlachetnych oraz monety kolekcjonerskie.

Mennica to nic innego jak wytwórnia monet, medali i oficjalnych pieczęci rządowych i podległa władzom państwowym ... Takie miejsca jednoznacznie kojarzą się nam z tajemnicą, zabezpieczeniami, strażnikami ...

I mało kto wie, że można je zwiedzać :)

Verulamium – Rzymskie miasto w Anglii


Verulamium to nazwa dawnego rzymskiego miasta, które znajdowało się kiedyś na obszarze obecnego miasta St Albans w hrabstwie Hertfordshire w Anglii (Wielka Brytania). Miasto położone było nad rzeką Ver i było największym obok Londinium (obecnie Londyn) ośrodkiem rzymskim w Brytanii i od ok. 60 r. n.e. było stolicą (municipium) rzymskiej Brytanii.

Zamek w Warwick

Warwick — średniowieczny zamek (wybudowany w 1068 roku) nad rzeką Avon.

Zwiedzanie zamku to minimum 2-3 godziny spacer, podczas którego zobaczymy: w podziemiach średniowieczne warsztaty, stajnie ... Na pietrach prawdziwie królewskie, luksusowe komnaty, pokoje wraz z wyposażeniem z danej epoki. W ogrodach rycerskie turnieje i pokazy lotów ptaków drapieżnych. A to nie wszystko ...