Muzeum lotnictwa

Midland Air Museum

Midland Air Museum, czyli "Muzeum lotnictwa w Anglii Środkowej" znajduje się na obrzeżach wioski Baginton w angielskim hrabstwie Warwickshire i sąsiaduje z lotniskiem Coventry. Zobaczymy tu z bliska popularne brytyjskie samoloty jak choćby English Electric Canberra, English Electric Lightnings, Gloster Meteor, Sea Harrier FA.2 ... a także parę naprawdę ciekawych modeli samolotów m.in. brytyjski odrzutowy poddźwiękowy bombowiec strategiczny Avro Vulcan B.2 (przeznaczony był do tzw. odstraszania nuklearnego) oraz duży, brytyjski samolot transportowy Armstrong Whitworth Argosy AW.650. Kolejnymi rzadkimi (... jak na Anglię) eksponatami będą, prezentowane tu: polski samolot PZL TS-11 Iskra, rosyjski śmigłowiec bojowy Mi-24, radziecki samolot myśliwski MiG-21 czy choćby zabytek z okresu zimnej wojny pocisk nuklearny Avro Blue Steel. Wiele z tych samolotów wystawionych zarówno w głównym hangarze, jak i na zewnętrznym obszarze wystawowym ma schody prowadzące do kokpitu.

Solent Sky Muzeum Lotnictwa w Southampton

Solent Sky to małe, ale bardzo ciekawe muzeum lotnictwa w Southampton (angielskie hrabstwo Hampshire). W muzeum tym znajdują się eksponaty związane z historią lotnictwa w Southampton oraz obszaru całego Solent. W muzeum tym szczególny nacisk kładzie się na firmę samolotów Supermarine z siedzibą w Southampton i jej najsłynniejsze produkty, wodnosamolot Supermarine S.6 i Supermarine Spitfire, zaprojektowany przez R. J. Mitchella. Istnieje również ekspozycja przedstawiająca wyścigi wodnosamolotów Schneider Trophy, które odbyły się dwukrotnie w Calshot Spit, oraz latających łodzi, które operowały z drogi wodnej Solent.

Muzeum lotnictwa w Flixton

Norfolk and Suffolk Aviation Museum to  kolekcja muzealna samolotów i artefaktów związanych z lotnictwem, zlokalizowana w pobliżu dawnego lotniska RAF Bungay w Flixton na północy angielskiego hrabstwa Suffolk.  Idealne miejsce dla małych i dużych ... wielbicieli lotnictwa ;)

To małe muzeum lotnictwa prowadzone jest przez przesympatycznych wolontariuszy, a wstęp do niego jest darmowy.

Muzeum lotnictwa w Norwich

Małe muzeum lotnictwa tuż przy porcie lotniczym w Norwich. W muzeum znajdziemy parę cywilnych i wojskowych maszyn oraz wystawy z wszelakimi pamiątkami lotniczymi. Tak naprawdę przyjeżdża się tu dla jednej atrakcji: Brytyjski Avro Vulcan bombowiec strategiczny w układzie delta, mogący przenosić bomby atomowe... prawdziwy postrach Związku Radzieckiego w czasie zimnej wojny. I trzeba przyznać szczerze, że nawet dziś robi wrażenie!
Kolejna rzadko spotykana perełka w tym muzeum to brytyjski morski samolot patrolowo-uderzeniowy Hawker Siddeley Nimrod, który służył do zwiadu morskiego i zwalczania okrętów podwodnych.

Znajdziemy tu liczne wystawy tematyczne, a także namiot z całymi kabinami współczesnych samolotów bojowych wraz z kompletnymi kokpitami. Na terenie muzeum znajduje się także darmowy parking, mały sklepik oraz kawiarnia.

Muzeum RAF-u w Londynie

RAF Museum (Royal Air Force Museum), czyli Muzeum Królewskich Powietrznych Sił Zbrojnych w Londynie. To wymarzone miejsce dla wszystkich, którzy kochają latanie. Wstęp na teren muzeum i zwiedzanie jest za darmo! Jeśli nie jesteś wielkim fanem lotnictwa to zwiedzanie tego miejsca zajmie ci ok. 3 godzin. Natomiast jeśli jesteś amatorem lub amatorką patrzenia w niebo, czeka tu na Ciebie prawdziwa uczta! RAF muzeum Londyn to jedne z największych muzeów lotniczych w Europie, a jego zbiory są naprawdę imponujące. Oczywiście większość lotniczych eksponatów to historia lotnictwa brytyjskiego. W oddzielnych hangarach znajdziesz wystawy tematyczne: pierwsza wojna światowa w powietrzu, samoloty myśliwskie i bombowe drugiej wojny światowej, bitwa o Wielką Brytanię oraz współczesne lotnictwo.