Norfolk

Norfolk – hrabstwo we wschodniej Anglii

Horsey Gap - Foki na wolności

Mało jest już takich miejsc na świecie, gdzie można zobaczyć na żywo zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Jednym z takich miejsc jest plaża Horsey Gap w angielskim hrabstwie Norfolk. To właśnie tu kilkanaście lat temu powstał 14-kilometrowy, betonowy falochron (od miejscowości Waxham poprzez aż do Winterton), który upodobały sobie foki, i pojawiają się tu co roku, by urodzić swoje szczenięta. Najczęściej spotkać można tu foki pospolite oraz foki szare. W lutym 2020 roku było ich tutaj ponad 2500 sztuk!

W Horsey Gap najlepiej pojawić się pod koniec października/na początku listopada aż do lutego, czyli w okresie lęgowym. Warto także sprawdzić przypływy, bo podczas odpływu cześć fok (głównie samce) wracają do morza.

Trójkolorowe klify w Hunstanton

Kolorowe klify w Hunstanton w angielskim hrabstwie Norfolk, idealne miejsce na weekendową wycieczkę lub letnie leżakowanie. Zielień roślin na górze, biały wapień i na dole "rudy" piaskowiec... Czyż nie jest to piękne i ekscytujące?

Podczas odplywu, ponizej klifów w Hunstanton zobaczyć można resztki wraku trawlera parowego „Sheraton”, który w 1947 roku osiadł na tutejszej mieliźnie. To, co dziś po nim pozostalo to okolo 15 metrów metalowego, podwójnego dna wraz z kamienno-betonowym balastem ...

Hunstanton to nie tylko klify, to także stara latarnia morska, ruiny kapliczki, piękna kapielowa plaża w centrum miasteczka, z której np. można wybrać sie pływającą amfibią na przybrzezna wycieczke lub ogladanie fok.

Muzeum lotnictwa w Norwich

Małe muzeum lotnictwa tuż przy porcie lotniczym w Norwich. W muzeum znajdziemy parę cywilnych i wojskowych maszyn oraz wystawy z wszelakimi pamiątkami lotniczymi. Tak naprawdę przyjeżdża się tu dla jednej atrakcji: Brytyjski Avro Vulcan bombowiec strategiczny w układzie delta, mogący przenosić bomby atomowe... prawdziwy postrach Związku Radzieckiego w czasie zimnej wojny. I trzeba przyznać szczerze, że nawet dziś robi wrażenie!
Kolejna rzadko spotykana perełka w tym muzeum to brytyjski morski samolot patrolowo-uderzeniowy Hawker Siddeley Nimrod, który służył do zwiadu morskiego i zwalczania okrętów podwodnych.

Znajdziemy tu liczne wystawy tematyczne, a także namiot z całymi kabinami współczesnych samolotów bojowych wraz z kompletnymi kokpitami. Na terenie muzeum znajduje się także darmowy parking, mały sklepik oraz kawiarnia.

Caister Castle Muzeum Motoryzacji

Caister Castle to ruiny zamku z 15 wieku z dobrze zachowaną ponad 30-metrową wieżą, które znajdują się niedaleko Great Yarmouth w angielskim hrabstwie Norfolk. Na terenie przyległym do zamku powstała prawdopodobnie największa w Anglii prywatna kolekcja samochodów. Kolekcja została założona przez dr Petera Hilla, biznesmena pochodzącego z Leicester w połowie lat sześćdziesiątych. W tym prywatnym muzeum motoryzacji z bliska obejrzymy unikatowe pojazdy z początków motoryzacji dorożki, samochody napędzane na parę, pierwsze samochody budowane seryjnie, a także współczesną motoryzację. W pięciu dużych pawilonach zgromadzono ponad 120 samochodów, 100 motorów i rowerów, a także wiele pamiątek motoryzacyjnych... Prawdziwa uczta doznań dla każdego motomaniaka ;)

Wroxham - Norfolk Broads

Norfolk Broads to grupa płytkich jezior połączonych z siecią rzek, które każdego roku w okresie wakacyjnym przeżywają swego rodzaju oblężenie. Mieszkańcy wschodniej Anglii potrafią przemierzyć po kilkadziesiąt kilometrów, by spędzić tu, choć parę godzin, ale są także i tacy, którzy wynajmują tu mieszkalne łodzie i zostają na tydzień lub dwa. Niezależnie od tego, czy wynajmiecie tu kajak, łódkę czy może skorzystacie z komercyjnych rejsów wycieczkowych, to gwarantuje, że czas spędzony tutaj na długo zostanie w waszej pamięci. Niesamowite rzeczki, kanały i przyłączone do nich płytkie jeziora (które tak naprawdę były kiedyś odkrywkowymi kopalniami torfu) a wokół naprawdę zadbana, podmokła przyroda, żadnych śmieci i hałasu. Dodatkową atrakcją tego miejsca, są przepiękne (...i prawdopodobnie drogie) domy umiejscowione wzdłuż szerokiej rzeki Bure.

Muzeum czołgów w Norfolk

Muzeum czołgów w Norfolk to małe, prywatne muzeum, w którym znajduje się ciekawa kolekcja pojazdów wojskowych, broni i militariów. Najciekawszym eksponatem tego muzeum jest Deborah II, czyli replika czołgu Mk IV z Pierwszej Wojny Światowej, zbudowano ją przy współudziale angielskiego kanału telewizyjnego Channel 4, a cały proces budowy pokazany byl w programie „Guy Martin's WWI Tank”. Zobaczymy tu także parę wersji angielskich czołgów klasy Centurion, Chieftain MBT, lekki czołg Walker Bulldog M41, radzieckie mobilne wyrzutnie rakiet SA-9 Gaskin na podwoziu BRDM-2 oraz SA-13 Gopher na bazie MT-LB oraz opancerzone wozy techniczne i zwiadowcze. Za niewielką dodatkową opłatą możemy możemy zaliczyć bojową przejażdżkę szwedzkim pojazdem Hagglunds BV 206.