Anglia Wschodnia - Śladami zimnej wojny

Dodane przez Tom - pon., 02/18/2019 - 14:21

Zimna wojna to (w dużym uproszczeniu) okres napięcia oraz rywalizacji politycznej i militarnej, który miał miejsce w latach 50-90 dwudziestego wieku. Rywalizacja pomiędzy komunistycznym blokiem wschodnim, czyli Układem Warszawskim oraz zachodnim paktem NATO. Jednym z efektów zimnej wojny był szalony wyścig zbrojeń, który mógł zakończyć się atomową trzecią wojną światową.

Jako że wschodnia Anglia mogła być pierwszą ofiarą ewentualnego sowieckiego ataku, dlatego to właśnie tu znajdziemy tak dużo zimnowojennych reliktów. Na terenie hrabstw Essex, Suffolk oraz Norfolk znajdziemy sporo instalacji wojskowych takich jak: bunkry i schrony atomowe, poligony i zakłady doświadczalne (np. Orford Ness) , brytyjsko-angielskie lotniska, składy broni atomowych, bazy rakiet balistycznych, a nawet skomplikowane instalacje radiolokacyjne (np. radar pozahoryzontalny Cobra Mist).

Schron w Felixstowe ( ROC Post )
Schron w Felixstowe

Jednym, z ciekawszych po zimno wojennych obiektów jest obecnie MUZEUM ZIMNEJ WOJNY na terenie bazy lotniczej w Bentwaters. Kolejne miejsce to skład materiałów rozszczepialnych i montownia bomb atomowych w Barnham koło Thetford.

Skład w RAF Barnham (Barnham Camp)
Skład skład materiałów rozszczepialnych w RAF Barnham (Barnham Camp)


Jeżeli znacie jakieś kolejne ciekawe miejsca związane z okresem zimnej wojny w Anglii wschodniej to proszę, koniecznie dopiszcie je w komentarzeach...

Blue Danube
"Blue Danube" pierwsza angielska bomba atomowa (makieta w RAF Barnham)

 

W ramach projektu Emily w Wielkiej Brytanii stacjonowały amerykańskie rakiety balistyczne średniego zasięgu - Thor. Hrabstwo Suffolk miało dwa stanowiska startowe dla tych rakiet, były to tereny nieistniejących już lotnisk RAF Shepherds Grove oraz RAF Tuddenham

Shepherds Grove Thor missile launch pads
Shepherds Grove  - Miejsca startowe rakiet Thor

RAF Shepherds Grove znajduje się na obrzeżach sennej wioski Suffolk w Stanton (ok. 12 mil od Bury St Edmunds). Baza została zbudowana podczas II wojny światowej jako lotnisko dla bombowców. Podczas zimnej wojny w latach pięćdziesiątych amerykańska USAF przejęła i osadziła tam myśliwce odrzutowe. Kiedy myśliwce odleciały, w latach 1959 - 1963 część bazy została wykorzystana jako miejsce wystrzelenia pocisków nuklearnych Thor.

Thor missile launch pads

Jeżeli chcecie, zobaczyć jak wyglądał ten amerykański obrońca angielskiej ziemi, to ... koniecznie obejrzyjcie ten film: https://youtu.be/8CRYSLeLtbQ   Więcej informacji o stacjonowaniu rakiet Thor w Anglii Wschodniej znajdziecie na stronie: https://harringtonmuseum.org.uk/thor-missile-deployment-in-the-uk/

Kolejne ciekawe, pozimnowojenne miejsce w Cambridge to:
Shire Hall - siedziba rady hrabstwa Cambridgeshire, a pod którą znajduje się bunkier, który służył jako centrum planowania awaryjnego na wypadek ataku nuklearnego (został wybudowany w latach 60).

https://www.cambridge-news.co.uk/news/cambridge-news/gallery/shire-hall…

Anonim (niezweryfikowany)

pon., 04/05/2021 - 10:19

Bunkier "Magic Mountain" który był używany do przetwarzania danych wywiadowczych zebranych przez samolot zwiadowczy TR1 (https://youtu.be/tCOASGKlPIw), co czyni go jednym z najbardziej wyrafinowanych budynków tego typu w Wielkiej Brytanii.

Wirtualna wycieczka (360 VR Tour) po bunkrze: https://players.cupix.com/p/HvXeF9Tt
Strona internetowa: https://www.alconbury-weald.co.uk/about/heritage/bunker-tour/
Adres: Magic Mountain, Alconbury, Huntingdon PE28 4WX

Bawdsey Rotor bunkier, stacje radarowe oraz stanowiska rakiet Bloodhound ... Niestety nie można zwiedzać, obiekt w rekach prywatnych zaniedbany popadający w ruinę. O obiekcie tym poczytać można na stronie: https://www.subbrit.org.uk/sites/bawdsey-rotor-radar-station/

Bawdsey

 

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki

Reklama